Värdering av hela hem - med Stockholms Auktionsverk



Det ska vara enkelt och smidigt att sälja på auktion. Stockholms Auktionsverk erbjuder kostnadsfri värdering av hela hem samt enstaka föremål. Boka tid redan idag så kommer en av våra värderingsmän hem till dig! Vi hämtar enddast kostnadsfritt det du vill sälja – hemma hos dig.Läs mer här.

När du lämnar in varor till auktion på Stockholms Auktionsverk - en del av Lauritz.com - visas de på båda plattformarna, och du når därmed köpare från både Lauritz.com och Stockholms Auktionsverk.


Vi hjälper dig med värdering i hemmet av alla typer av föremål inför försäljning på våra auktioner – även i samband med bouppteckning, arvskiften och försäkrings­ärenden. Alltid med fri försäljningsvärdering!

När hem avvecklas finns det ofta föremål som är svåra att sälja och som i vissa fall saknar ekonomiskt värde. Stockholms Auktionsverk har flera samarbetspartners som tömmer och städar ut det sista som blir kvar i ett hem. Tala med din värderingsman för att hitta en lösning som passar er.

Vi utför även värderingar på företag som vill sälja av inventarier eller i samband med en kontorsflytt.



 
Kontakta våra värderingsmän, vi utför värderingar i hela landet.

Storstockholmsområdet:

Magasin 5:

Peter Willes
tel: +46 (0)8-453 67 44
peter.willes@auktionsverket.se

Sandra Johansson
tel: +46 (0)8-453 67 24
sandra.johansson@auktionsverket.se

Malin Rebessi
tel: 08-453 67 36
malin.rebessi@auktionsverket.se

Margareta Lundström
tel: 08-453 67 23
margareta.lundstrom@auktionsverket.se


Globen:
Tobias Lingblom
tel: 0739-88 93 37
tobias.lingblom@auktionsverket.se
Storstockholm samt Uppsala


Västsverige:

Göteborg:

Emmelie Skogman
tel: +46 31 20 61 10
emmelie.skogman@auktionsverket.se

Emma Svahn
Mobil: 0733-406711
emma.svahn@auktionsverket.se

Helsingborg:
Joakim Bengtsson
tel: 0733-40 67 14
joakim.bengtsson@auktionsverket.se

Charlotta Andersen
tel: 042-329 313
charlotta.andersen@auktionsverket.se
Besiktning-/Värderingsman, förordnad av Sveriges Handelskamrar


Malmö:

Astrid Louise W Lidforsen
tel: +46 (0)704 38 46 15
Astrid-louise.lidforsen@auktionsverket.se

Norrköping

Lina Olsén
tel: +46 (0)11 500 01 10
lina.olsen@auktionsverket.se



Helsingfors:
Helena Laakso
tel: +358 (0)50-518 0616
helena.laakso@auktionsverket.com

Dan von Koskull
tel: +358 (0)40-527 0119
dan.vonkoskull@auktionsverket.com